Anketa

Využili jste nebo plánujete využít na svatbě služeb fotografa či kameramana?

Jen fotografa - 0%
Jen kamaramana - 0%
Fotografa i kameramana - 100%
Ještě nevím - 0%
Nevyužili/Neplánujem - 0%
Hlasování v této anketě bylo ukončeno

Facebook


Svatební zvyky a tradice  


     Na každé svatbě se konají různé zvyky, tradice, které dnes už většinou postrádají hlubokou vážnost a jsou spíše zpestřením a kulturním oživením tohoto dne. Rádi vás k některým, těm klasickým inspirujeme:


Obelčení nevěsty - Slunná budoucnost čeká nevěstu, která v den svatby má na sobě něco starého, nového, modrého a něco vypůjčeného.


Chomout - po obřadu se navléká ženichovi, přivazuje se mu koule na nohu, nevěsta dostává do rukou bič a ženich po zapřažení do připraveného vozu táhne nevěstu.


Společné pojídání polévky symbolizuje manželskou spolupráci do budoucích společných chvil. Hlubší význam tohoto rituálu je, že co si jeden navaří, snědí stejně oba. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.


Rozbíjení talíře - Znovu spolupráce manželů a hlavně, střepy přináší štěstí.


Zkouška ženicha - Na prahu nevěstina domu měl ženich někdy přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Chopil-li se sekery, bylo to dobré znamení: bude z něj dobrý hospodář. Ale rozhodli-li se pro láhev vína, nevěstilo to nic dobrého: bude z něj opilec.


Házení rýže - Při odchodu z oddávající místnosti, nebo stanu, mohou svatebčané rozhazovat rýži, která podle pověry znamená hojnost dětí, bohatství, květiny či okvětní lístky, jejichž symbol je nevěstina plodnost. Originální jsou ale i oříšky, konfety, rozinky, nebo například bonbony.


Svatební špalír - přátelé novomanželů vytvoří uličku, kterou musí oba projít. Přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Symbolický význam: překonávání manželství v nesnázích.


Zatahování - Ženichovi kamarádi napnou po skončení obřadu před východem z kostela provaz, ozdobený květy, stuhami, ale i např. vypitými lahvemi, a dovolí novomanželům pokračovat v cestě, jen když se ženich vyplatí. Tímto způsobem se ženich vykupuje ze svých mladických hříchů.


Práh - Ženich přenáší nevěstu přes práh proto, aby podle pověry přelstili zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Ale hlavním významem je začátek nového života.


Únos nevěsty - Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci, unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné.


Družičky - Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se to podařilo, musí mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.


Rozvoz koláčů - podle tradice se pečou několik týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky by měly mít nejméně tři různé náplně, byly považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně.


Házení kyticí - Na závěr svatebního dne obstoupí hosté svatební pár. Nevěsta si stoupne zády ke společnosti a přes levé rameno hodí svatební kytici do shluku svatebčanů. Říká se, že dívka, která kytici jako první chytí, se nejdříve vdá.